Wszyscy wiemy, jak trudno jest utrzymać w czystości obuwie z tworzywa sztucznego – szczególnie buty do gry w piłkę lub uprawiania innych sportów. Jeżeli utrzymane jest ono w białym lub jasnym odcieniu zadanie to stanowi jeszcze większe wyzwanie – kolory te mają skłonność do żółcenia, przez co z biegiem czasu tracą swój atrakcyjny wygląd. Poznaj kilka skutecznych sposobów, dzięki którym Twoje obuwie zawsze będzie prezentować się estetycznie!

Jak dbać o buty z tworzywa sztucznego?

Aby Twoje buty służyły Ci dłużej niż tylko jeden sezon, musisz o nie odpowiednio dbać – dotyczy to nie tylko obuwia skórzanego, ale też wykonanego z tworzywa sztucznego. Te ostatnie stają się coraz popularniejsze, między innymi ze względu na swoją atrakcyjną cenę oraz szeroki wybór. Jak o nie dbać? Przede wszystkim, należy używać ich zgodnie z przeznaczeniem. Warto tutaj zapoznać się z wymaganiami producenta. Niektóre modele mogą nie być przystosowane do deszczu lub bardzo intensywnego eksploatowania – na przykład chodzenia po górach. W jaki sposób je czyścić? Z pewnością nie powinno się ich prać w pralce – nawet w niskich temperaturach. Może to sprawić, że ich cholewka się odkształci, a podeszwa odklei, więc staną się niezdolne do dalszego użytkowania. Pod wpływem ciepłej wody kolory mogą wyblaknąć lub się odbarwić. Zdecydowanie lepszym wyborem jest ich pranie ręczne – nie oznacza to, że możesz zamoczyć obuwie w wodzie – to również mogłoby skończyć się ich zniszczeniem.

Czyszczenie butów z tworzywa sztucznego

Jak więc czyścić buty z tworzywa sztucznego? Najlepiej wykorzystać w tym celu miękką ściereczkę, którą zamoczysz w ciepłej wodzie. Jeśli chodzi o detergenty, większość z nich może być zbyt agresywna, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Najbezpieczniejszym wyborem są specjalne szampony do butów – niekiedy dostępne w formie pianki. Ich używanie jest bardzo łatwe – wystarczy nałożyć preparat na wilgotne obuwie i wetrzeć, a następnie poczekać aż zanieczyszczenia znikną. Jeżeli nie masz dostępu do specjalistycznych preparatów, możesz w tym celu wykorzystać wodę z mydłem. Szczególnym wyzwaniem jest czyszczenie białych butów z tworzywa sztucznego. Aby przywrócić im biały nieskazitelny kolor możesz wykorzystać domowe sposoby – jednym z nich jest wtarcie w powierzchnie obuwia sody oczyszczonej za pomocą szczoteczki. Dobre efekty przynosi także sok z cytryny. Na jej bazie przygotowuje się roztwór wraz z wodą, a następnie macza w nim ściereczkę i przeciera buty. Podobne działanie ma ocet.