Korzystanie z usług kuriera to niezwykle wygodne i komfortowe rozwiązanie. Przy nadawaniu paczki, warto jednak pamiętać, że to obowiązkiem nadającego jest odpowiednie spakowanie i zabezpieczenie przesyłki. Jak to zrobić poprawnie?

Znajdź odpowiedni karton

Odpowiedni karton to podstawa – jeżeli chcemy, aby nasza paczka szczęśliwie dotarła do odbiorcy. Pudełko musi być trwałe i solidne. Nie powinno się wykorzystywać kartonów, które były wcześniej używane lub zostały poddane pod wpływ wilgoci. Nie są one już tak wytrzymałe i sztywne, więc mogą rozerwać się podczas transportu. 

Grubość kartonu powinna być uzależniona od ciężaru paczki. Nigdy nie powinno się oklejać przesyłki tekturą – takie rozwiązanie to niemal pewna utrata lub zniszczenie zawartości. 

Jak spakować przesyłkę?

Jeżeli mamy już solidny karton, warto zastanowić się jak spakować przedmioty, które zostaną wysłane. Zazwyczaj zaleca się zabezpieczenie folią bąbelkową wszystkich delikatnych elementów. Niektóre być może warto umieścić w dodatkowym, mniejszym pudełku, aby nie rozsypały się po całym kartonie. 

Jeżeli zostanie nam wolna przestrzeń, koniecznie należy ją czymś uzupełnić. Gdy boimy się o przekroczenie wagi przesyłki, można wypełnić ją styropianem, papierem zwiniętym w kulki lub folią bąbelkową. Warto mieć na uwadze, że paczka podczas transportu będzie sortowana mechaniczne i wielokrotnie przenoszona – wszystkie przedmioty muszą więc być stabilnie ułożone, aby nie uległy zniszczeniu. 

Pamiętaj o odpowiednim oznaczeniu

Nawet najlepiej przygotowana i zabezpieczona paczka, jeżeli nie jest odpowiednio oznaczona, w najlepszym wypadku zostanie odesłana, a w najgorszym zostanie zgubiona. Warto wiec zachować szczególną czujność, jeśli chodzi o poprawność danych. Dobrym rozwiązaniem jest też podwójne naklejenie informacji z adresem – jeżeli jedna etykieta w transporcie odpadnie, paczka i tak trafi do odbiorcy. 

Należy też dwa razy sprawdzić wymiary i wagę paczki przed nadaniem – drobne niedopatrzenie może skutkować nadpłatą lub nasza paczka nie zostanie przyjęta.