Wyobrażacie sobie łazienkę pozbawioną dużego, wygodnego lusterka? Taka sytuacja nie może mieć miejsca w żadnej porządnej przestrzeni kąpielowej! To bowiem w tej szklanej tafli oceniamy swój wygląd przed wyjściem z domu, dzięki niej też wygodnie się golimy, robimy makijaż czy układamy fryzurę na imprezę. Jednak dla wielu osób, zwłaszcza tych z niepełnosprawnością kończyn dolnych, nieruchoma tafla zawieszona sztywno w jednym miejscu to za mało. Im potrzebne są specjalne lustra uchylne dla niepełnosprawnych. Jak właściwie działa taki przedmiot? Jakie są jego kształty, rozmiary i dodatkowe funkcjonalności?

Sprytne lustra łazienkowe uchylne – najważniejsze informacje

Istnieją dwa podstawowe rodzaje omawianych przedmiotów. Pierwsze z nich są przytwierdzone do ściany na sztywnych nóżkach, a użytkownik ma możliwość przechylania tafli wyłącznie w jednej osi (góra-dół). Tak najprawdopodobniej zainstalowane będzie duże lustro uchylne do łazienki. Niekiedy, dla wygody korzystania, na jego dolnym skraju zainstalowany będzie długi uchwyt, którego spokojnie dosięgnie nawet osoba siedząca na wózku inwalidzkim. W takiej sytuacji artykuł określany jest jako lustro uchylne z rączką.

Mniejsze odmiany, mające niższą wagę, mogą być natomiast umieszczane na teleskopowym wysięgniku dzięki któremu osoba korzystająca z łazienki może je do siebie przybliżyć. Dodatkowo takie lustro łazienkowe uchylne często może być obracane o trzysta sześćdziesiąt stopni zarówno w osi pionowej, jak i poziomej. Często posiada ono dwie taflę (po jednej na stronę) – pierwszą odwzorowującą obraz rzeczywisty oraz drugą – powiększającą odbicie.

Jeśli chodzi o wymiary, jako wersję dużą określa się już lustro uchylne dla niepełnosprawnych 60×60 centymetrów. Oczywiście spotykane są też produkty większe, ale już te wystarczą na w pełni komfortowe, codzienne przeglądanie się. Z kolei małe, praktyczne lustro uchylne okrągłe to już to, którego średnica wynosi około 20 centymetrów. Z dodatkowych funkcjonalności, które mogą być obecne w każdym, zarówno większym, jak i mniejszym z omawianych lusterek, warto podkreślić chociażby wbudowane oświetlenie LED. Zasilane będzie ono albo z sieci, albo bateriami. Opcja pierwsza jest wygodniejsza z tego powodu, że nie musimy pamiętać o kupowaniu akumulatorków. Z kolei rozwiązanie bateryjne można zamontować wszędzie, nawet gdy nie mamy w okolicy zasilania sieciowego.

Na koniec jeszcze jedna sprawa, nosząca nazwę: lustro uchylne dla niepełnosprawnych cena. Koszt zakupu takiego artykułu jest zazwyczaj nieco wyższy niż ten związany z nabyciem bardzo podobnego produktu nie mającego opcji uchylnej. Jednak najtańsze wersje można kupić już za kilkaset złotych. Prawie każdy więc może pozwolić sobie na posiadanie takiego akcesorium w swoim domu. Oczywiście zagadnienie: lustro uchylne cena może również kończyć się na kilku tysiącach złotych. Wszystko zależy od tego, jak wysokiej jakości produktu oczekujemy, czy wolimy ramę plastikową czy metalową i czy potrzebne są nam jakieś funkcje dodatkowe.