Powszechnie przyjęła się opinia, że siedzisko do kąpieli potrzebne jest wyłącznie osobom starszym, zniedołężniałym, pozbawionym pełnej sprawności ruchowej. I, oczywiście, najczęściej właśnie przez te grupy jest ono wykorzystywane. Jednak jeśli chcemy w kabinie prysznicowej wykonać dłużej trwające zabiegi – na przykład wydepilować sobie nogi – na pewno też chętnie sobie na nim przysiądziemy. Już dziś więc sprawdźmy, co w zakresie powyższych produktów oferują nowocześni producenci wyposażenia łazienkowego. Sprawdźmy kształty, wymiary, materiały i inne ważne cechy.
Łatwe w użyciu siedziska pod prysznic dla niepełnosprawnych
Omawianie tematu zacznijmy od tego, z jakich materiałów najczęściej jest robione siedzisko pod natrysk. Zazwyczaj najtańsze wersje będą wykonane w całości z tworzywa sztucznego. Jednak nie musi to być wadą – wysokiej jakości tworzywo ma bowiem dużą wytrzymałość i jest wysokoodporne na działanie wody.
Jeśli jednak boimy się postawienia w pełni na plastik, możemy się zdecydować na takie siedzisko do kąpieli dla niepełnosprawnych, w którym nóżki zrobione są z aluminium bądź innego metalu, zaś siedzisko – z mocnego plastiku. Za wykorzystaniem takiego rozwiązania przemawia fakt, że spotyka się tu często nóżki z regulowaną wysokością. Zależnie więc od tego, jaki wzrost ma użytkownik, na takim poziomie możemy ustawić siedzisko.
Kolejny produkt to siedzisko prysznicowe drewniane. Bardzo przyjemnie się na nim siedzi i wygląda ono niezwykle klasycznie. Jednak trzeba podkreślić że drewno po dłuższym kontakcie z wodą może namiękać, przez co produkt straci część ze swoich właściwości. Ostatni typ to siedziska w pełni metalowe. Te spotykane są jednak najrzadziej – metal jest bowiem zimny w dotyku, przez co nieprzyjemnie się na nim siedzi w trakcie kąpieli.
Materiały omówione, czas zająć się sposobami montażu. Patrząc pod tym kątem spotkamy chociażby siedzisko pod prysznic składane. W jego konstrukcji umieszczone są składane wsporniki, dzięki którym stabilnie siedzi się na siedzisku. Oprócz nich produkt zawiera mechanizm pozwalający na samodzielne złożenie, zamknięcie. Gdy jednak wolimy by przedmiot zamykał się samodzielnie, potrzebne nam będzie siedzisko prysznicowe uchylne. W nim znajdziemy dodatkowy system sprężynowy automatycznie podnoszący część do siedzenia w chwili, w której z niej nikt nie korzysta. Oba podejścia są polecane zwłaszcza wtedy, gdy z łazienki korzystają zarówno osoby sprawne, jak i te mające ograniczone możliwości ruchowe.
Jeżeli jednak łazienka ma być w 100% dostosowana do potrzeb wyłącznie seniorów, wtedy śmiało można wybrać siedzisko pod prysznic dla niepełnosprawnych montowane na stałe w jednej pozycji. Znacznie ułatwi to kąpiel osobie starszej która nie będzie musiała się mocować z otwieraniem i zamykaniem przedmiotu. Alternatywą dla takiego podejścia są stabilne, wolnostojące taborety prysznicowe. Gdy kąpiel bierze senior – wtedy wstawiamy je pod natrysk, a gdy myje się osoba zdrowa, wtedy może ona szybko taki taboret wystawić poza obręb prysznica.