Każda osoba starsza czy po prostu zmagająca się z niepełnosprawnością chce być jak najbardziej samodzielna. I to zadaniem nas, w pełni zdrowych, jest jej to ułatwić. Dzięki temu bowiem, że ktoś będzie mógł sam skorzystać z toalety czy wykąpać się pod prysznicem, zyska on pewność swoich możliwości i dumę z tego, że mimo ograniczeń może zrobić tak wiele. Niezastąpioną pomocą są chociażby uchwyty łazienkowe dla osób niepełnosprawnych. Mają one różne funkcjonalności, sposoby montażu oraz wygląd. Zobacz nasz krótki przegląd tych produktów i zdecyduj, co najchętniej kupisz.

Różnorodne uchwyty łazienkowe dla seniora

Uchwyty, zwane też poręczami, spotykane są zwłaszcza w kilku miejscach łazienki. Pierwsze z nich to bliskie okolice umywalki. Dzięki produktowi tu umieszczonymi osoba starsza bez obaw może umyć dłonie czy twarz, a także po prostu wygodnie, na stojąco przejrzeć się w lustrze. Kolejny ważny uchwyt łazienkowy dla niepełnosprawnych to ten zlokalizowany przy toalecie. Siadanie i wstawanie w przypadku braku pełnej sprawności ruchowej nie zawsze jest bowiem łatwe. Stabilne podparcie w momencie, w którym chcemy wykonać jedną z tych czynności, jest na wagę złota.

Co dalej? Spójrzmy na uchwyt łazienkowy pod prysznic. To, na jakiej wysokości i pod jakim kątem będzie on zainstalowany zależy od tego, w jaki sposób użytkownik korzysta z kąpieli. Część osób starszych musi bowiem myć się siedząc na taborecie prysznicowym, Ci zaś bardziej sprawni kąpią się na stojąco wymagając tylko lekkiego podparcia w momencie zachwiania. A jeśli użytkownik jest na tyle sprawny, że chce jeszcze samodzielnie kąpać się na leżąco, wtedy kupmy mu dobry uchwyt łazienkowy do wanny. Najlepiej, jeśli postawimy tu na dwa uchwyty – pierwszy umieszczony na zewnątrz wanny, który pomoże wejść do niecki i drugi zlokalizowany na ścianie, dzięki któremu łatwiej będzie się podnieść po kąpieli.

A z jakich materiałów może być wykonany łazienkowy uchwyt pomocniczy? Najczęściej stosuje się tu dwa rozwiązania. Pierwsze z nich stworzone jest z mocnego tworzywa sztucznego. Dużą jego zaletą jest to, że tworzywo jest bardzo przyjemne, ciepłe w dotyku. Jednak nieco trwalsze okazać się mogą uchwyty poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych zrobione z metalu. Tu jednak musimy postawić na wysoką jakość produktu i jego wykończenie za pomocą na przykład chromowania. W łazience bowiem jest stale wilgotno, a to mogłoby doprowadzić do rdzewienia elementów metalowych.

Jeśli chodzi o sposób montażu, uchwyty łazienkowe dla inwalidów dzielą się na dwa główne typy – te przytwierdzane do ściany oraz te mocowane na podłodze. Zwłaszcza przy toaletach spotyka się także wersje o podwyższonej stabilności, które instalowane są z jednej strony na podłodze, z drugiej zaś – na ścianie. Dzięki temu nawet jeśli senior mocno zaprze się o poręcz, nie zaistnieje ryzyko odczepienia się jej od podłoża.