Z przyczyn technicznych kontakt tylko przez e-mail za utrudnienia przepraszamy

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?

0

Urządzenie łazienki za każdym razem stanowi wyzwanie. Jest to szczególnie trudne, jeśli musimy ją dostosować do użytku dla osoby ze specjalnymi potrzebami. Odpowiednio przystosowując pomieszczenie, możemy zapewnić takim osobom bezpieczeństwo, jednocześnie zapewniając im możliwość samodzielnego korzystania z wnętrza. W takim przypadku najwyższy priorytet musi zostać położony na funkcjonalność tego pomieszczenia.

Uchwyty

Podstawowym elementem wyposażenia łazienki przeznaczonej dla osób ze specjalnymi potrzebami są dodatkowe uchwyty. Będą one przydatne zarówno dla osób poruszającym się na wózku lub przy pomocy chodzika. Dzięki nim, w razie potrzeb, będą miały możliwość by się podeprzeć. Uchwyty mogą być montowane wewnątrz kabiny brodzikowej, obok umywalki lub wanny.

Czemu warto zdecydować się na kabinę prysznicową?

Chociaż wiele osób wprost przepada za wannami oraz komfortem jaki oferują, w przypadku osób niepełnosprawnych nie będą stanowiły dobrego wyboru. Wchodzenie i wychodzenie z niej może być dla nich wręcz niewykonalne.

Jeśli łazienka zostanie jednak wyposażona w wannę, niezbędnym elementem wyposażenia będzie z pewnością podnośnik wannowy, który znacznie ułatwi wchodzenie i wychodzenie z wanny.

Właśnie dlatego najlepszą opcją jest wybór brodzika, którego podstawa nie będzie wystawała ponad podłogę, a cała kabina będzie na tyle duża, by można się w niej było swobodnie przemieszczać. W wielu przypadkach pomocne może być zamontowanie siedziska wewnątrz kabiny lub dodatkowych uchwytów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając płytki, warto pamiętać o tym, by posiadały one powierzchnię antypoślizgową, dzięki czemu zmniejszymy zagrożenie, że osoba niepełnosprawna się przewróci.

Dobrym pomysłem jest instalacja umywalki podwieszanej. Dzięki temu, że nie znajduje się pod nią żadna szafka, osoba niepełnosprawna będzie mogła podejść tak blisko do zmywarki jak potrzebuje i stanąć przy niej tak, jak jej wygodnie.

W przypadku, gdy osoba porusza się na wózku, warto pamiętać również o drzwiach dla niepełnosprawnych, czyli modelu bezprogowym, mającym szerokość wynoszącą minimum 0,9 m wysokości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium