Jak usunąć pleśń z łazienki?

0

Jak usunąć pleśń z łazienki?

Wysoka temperatura oraz duża wilgotność, w połączeniu z nienajlepszą wentylacją, skutkują wytworzeniem się specyficznego mikroklimatu. Sprzyja on pojawianiu się różnych osadów. Występują w kolorze zieleni, bieli, czerni, a nawet brązu. Jest to nic innego, jak pleśń. Jej występowanie po pierwsze może zaszkodzić domownikom, po drugie z pewnością zaszkodzi powierzchni, na której się pojawia. Jak więc skutecznie można pozbyć się pleśni?

 

Wyczyszczenie miejsc objętych pleśnią

Pierwszą odpowiedzią na pytanie jak skutecznie usunąć pleśń jest dokładne wyczyszczenie kafelek, kabiny prysznica, czy innych miejsc, w których się pojawi. W sklepach aż roi się od różnorakich środków czyszczących. Najlepiej zdecydować się na znane, popularne marki. Ich tańsze zamienniki mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Sam sposób zastosowania danego środka jest prosty. Zawsze jednak należy zapoznać się z instrukcją obsługi, załączoną do produktu. Producent podaje w niej możliwe reakcje alergiczne i tym podobne, istotne informacje.

Generalna zasada wykorzystywania tego typu chemii polega na tym, że niewielką ilość środka nakładamy na pleśń. Następnie, przy użyciu gąbki, ścieramy osad. Wszystko musi odbywać się w specjalnych, gumowych rękawiczkach ochronnych, ze względu na żrące działanie środków. 

Metoda ta ma jeden minus, a mianowicie jest chwilowa. Prawdopodobnie pleśń odrodzi się w tym samym miejscu, już po paru miesiącach. Jak więc usunąć pleń na dobre?

 

Profilaktyka to podstawa

Jeśli chcemy pozbyć się pleśni na stałe, musimy zadbać o parę zasadniczych elementów. Po pierwsze – sprawny system wentylacji to podstawa. Należy go regularnie sprawdzać i dokonywać niezbędnych napraw. To z pewnością utrudni pleśni atakowanie naszej łazienki. Poza tym, jeżeli naszym problemem jest pleśń na fugach, warto rozważyć możliwość założenia nowych fug. Wiąże się to z większymi kosztami, ale warto. W pierwszej kolejności należy zerwać stare fugi. Do tej czynności musimy wezwać fachowca (samodzielne działania mogą przynieść więcej problemów niż pożytków). Następnie należy założyć nowe, pleśnioodporne fugi. Wtedy możemy mieć pewność, że pleśń jest naszym fugom niestraszna. 

 

Co jeszcze?

Odpowiedzi na pytanie jak usunąć pleśń jest wiele. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyna jej powstawania. Poza powyżej opisanymi metodami, możemy również spróbować zastosować jeden ze środków pleśniobójczych. Znajdziemy je w supermarketach, bądź w specjalistycznych sklepach. Możemy też spróbować posypać proszkiem do pieczenia objęte osadem powierzchnie. Po około pół godziny należy wskazane miejsca potraktować szczotką i silnym szorowaniem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium