Jesteś na etapie aranżacji salonu lub sypialni? Stoisz przed decyzją, w jaki sposób wykończyć podłogę? W ostatnim czasie do łask znowu wracają wykładziny. Powoli można zaobserwować, że praktyczne oraz funkcjonalne płytki i panele nie cieszą się już tak dużą popularnością – między innymi dlatego, że są dosyć nieprzyjemne w dotyku oraz trudno stworzyć za ich pomocą oryginalną aranżację. Natomiast nowoczesne wykładziny są łatwe w czyszczeniu, odporne na odkształcenia i wycieranie oraz niezwykle przyjemne i aksamitne w dotyku. Dzięki swoim właściwościom nadają się nawet do wnętrz, a których mieszkają dzieci oraz alergicy. Zanim zdecydujesz się na montaż konkretnej wykładziny w swoim domu, poznaj ich najpopularniejsze rodzaje.

Rodzaje wykładzin dywanowych

Rynek oferujący wykładziny dywanowe coraz bardziej się rozwija i ma nam sporo do zaoferowania. Zdecydować możesz się na modele o miękkim włosie oraz grubym splocie, które doskonale sprawdzą się w sypialni, gwarantując się maksymalne poczucie komfortu. Z drugiej strony do miejsc często uczęszczanych, takich jak przedpokój warto postawić na wykładziny wytrzymałe oraz łatwe do utrzymania w czystości. Największą popularnością cieszą się te wykonane z włókien sztucznych, na przykład polipropylenu. Ich zaletą jest ekonomiczna cena oraz łatwa dostępność. Mogą one dodatkowo zostać wzmocnione oraz uszlachetnione, dzięki czemu będą nadawać się do bardziej reprezentatywnych części domu. Dobrej jakości wykładziny wykonane z polipropylenu nie odgniatają się oraz zapewniają dobrą izolację akustyczną. W dodatku dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Ich alternatywą są wykładziny z włókien poliamidowych – to bardzo trwałe wyroby, które się nie ścierają oraz nie odkształcają. W dodatku są odporne na pojawienie się pleśni. Wybierając wykładzinę do miejsca, gdzie będzie intensywnie użytkowana warto dodatkowo zdecydować się na podkład z filcu lub juty syntetycznej.

Wykładziny z naturalnych włókien

Wykładziny do domu mogą też być wykonane z różnego rodzaju włókien naturalnych – różnią się między innymi miękkością oraz termoizolacją. Chętnie używanym w tym celu materiałem jest agawa, czyli sizal. Jej największą zaletą jest niezwykła odporność oraz trwałość – nawet na działanie promieni słonecznych. Nie odkształca się pod wpływem ciężaru oraz nie przeciera. Po odpowiednim zabezpieczeniu staje się również odporna na działanie wody. Innym materiałem naturalnym, z którego wykonywane są wykładziny jest kokos – polecane są one do ciągów komunikacyjnych oraz miejsc o intensywnym natężeniu ruchu. W dodatku nie przyciągają kurzu i są ognioodporne. Niezwykle sprężyste i elastyczne są natomiast wykładziny z wełny – chociaż prezentują się bardzo luksusowo, nie są zbyt odporne i wytrzymałe.